Melita & Area 45th Annual 4-H Rally

Melita & Area 45th Annual 4-H Rally was held Monday, June 3, at Taylor Assembly Yard. Members of the Tilston 4-H Beef Club (T) and the Grande Clairiere 4-H Beef Club (GC) participated in the day long event which wrapped up with the sale in the evening. Neil Carson was the Beef Program Judge for this year.

Continuation Heifer Class: Grand Champion (sponsored by Downey Farms) – Kyleigh Magotiaux (T). Reserve Grand Champion (sponsored by Forsyth Plastics) – Connor Murray (T). Amber Mc- Nish (T), Erica McNish (T), Riley Bugg (T).

article continues below

1st year member (sponsored by Rock Hard Sand and Gravel and Stewart’s Lumber): 1st Bently Ratcliffe (T); 2nd Maisey Minshull (T). Kelly Wheelans (T), Riley Whithome (T), Mac Minshull (T), Myelle Minshull (T), Ally Goforth (T), Jake Sterling (T), Liam Perkins (GC), Foster Perkins (GC), Ivy Perkins (GC), Brody Jasper (GC), Fergie Betholet (GC).

Cloverbud Judging (Junior): Bentley Ratcliffe (T), Ally Goforth (T), Jake Sterling (T), Brody Jasper (GC), Fergie Bertholet (GC).

Cloverbud Judging (Senior): Brooklyn Raynor (T), John Ratcliffe (T), Brianna Wheelans (T), Frankie Raynor (T), Quinton Serruys (T), Dallas Wheelans (T), Robert Wheelans (T), Myelle Minshull (T), Austin Jasper (GC), Griffin Bertholet (GC), Louelle Jasper (GC).

Cloverbud Grooming (Junior): (sponsored by Shur-Gro): 1st Fergie Bertholet (GC), Bently Ratcliffe (T), Ally Goforth (T), Jake Sterling (T), Brody Jasper (GC).

Cloverbud Grooming (Senior): (sponsored by Griffith Agencies): 1st Brianna Wheelans (T), Brooklyn Raynor (T), John Ratcliffe (T), Frankie Raynor (T), Quentin Serruys (T), Dallas Wheelans (T), Robert Wheelans (T), Myelle Minshull (T), Austin Jasper (GC), Louelle Jasper (GC), Griffin Bertholet (GC).

Cloverbud Heifer Class: Grand Champion (sponsored by Harvey & Brenda Mahy) – Griffin Bertholet (GC). Reserve Grand Champion (sponsored by MNP LLP) – Louelle Jasper (GC). Brooklyn Raynor (T), Quinton Serruys (T), Dallas Wheelans (T), Bently Ratcliffe (T), Griffin Bertholet (GC).

Cloverbud Steer Class: Grand Champion (sponsored by Taylor Auctions): Fergie Bertholet (GC). Reserve Grand Champion (sponsored by COR-VET): Robert Wheelans (T). John Ratcliffe (T), Brianna Wheelans (T), Frankie Raynor (T), Ally Goforth (T), Jake Sterling (T), Austin Jasper (GC), Brody Jasper (GC).

Cloverbud Jr. Showmanship: (sponsored by Valleyview Coop- halter) – Bently Ratcliffe (T). (Prizes donated to all from Strongbow & Perkins Seed & Soil): Ally Goforth (T), Jake Sterling (T), Brody Jasper (GC), Fergie Bertholet (GC).

Cloverbud Sr. Showmanship: (Sweet Grass Ranch – Glen & Melissa Falconer) 1st Brooklyn Raynor (T). (Prizes donated to all from Chicken Chef Melita & Jasper Farms Robert & Jolene): John Ratcliffe (T), Quinten Serruys (T), Robert Wheelans (T), Frankie Raynor (T), Myelle Minshull (T), Brianna Wheelans (T), Dallas Wheelans (T), Austin Jasper (GC), Louelle Jasper (GC), Griffin Bertholet (GC).

Junior Showmanship: 1st (sponsored Royal Canadian Legion) – Ivy Perkins (GC); 2nd (sponsored by JSJ Livestock) – Mac Minshull (T); 3rd (sponsored by cash donors) – Monty Forbes (T). Dylan Morrison (GC).

Intermediate Showmanship: 1st (sponsored by McDowell Stock Farms) – Emma Falconer (GC); 2nd (sponsored by JSJ Livestock) – Foster Perkins (GC); 3rd (sponsored by cash donors) - Peyton Boulanger (GC). Riley Bugg (T), Maisey Minshull (T), Alex Duthie (T), Liam Perkins (GC).

Senior Showmanship: 1st (sponsored by Border Vet Clinichalter, Sunset Enterprises) – Katie Falconer (GC); 2nd (sponsored by JSJ Livestock) – Kyleigh Magotiaux (T); 3rd (sponsored by cash donors – Ethan Jasper (GC). Kallie- Jo Marsh (T), Connor Murray (T), Kelly Wheelans (T), Beverly- Jean Downey (T).

Overall Showmanship: (sponsored by Pioneer Seeds (Scott Sambrook) - jacket) – Katie Falconer (GC).

Homegrown Heifer Class: Grand Champion (sponsored by Killarney Auction Mart) – Ivy Perkins (GC); Reserve Grand Champion (sponsored by Lonestar Simmentals (Nick Fletcher) – Emma Falconer (GC).

Heifer Weight Class Group 1: (cash prizes) 1st Emma Falconer (GC); 2nd Maisey Minshull (T); 3rd Ethan Jasper (GC).

Heifer Weight Class Group 2: (cash prizes) 1st Katie Falconer (GC); 2nd Autumn Kirkpatrick (T); 3rd Conner Murray (T).

Heifer Weight Class Group 3: (cash prizes) 1st Ivy Perkins (GC); 2nd Beverley-Jean Downey (T), 3rd Liam Perkins (GC).

Champion Heifer Class: Grand Champion (sponsored by Melita Royal Bank) – Ivy Perkins (GC); Reserve Grand Champion (sponsored by Valleyview Co-op) – Emma Falconer (GC).

Champion Female Class: Grand Champion (sponsored by Enns Brothers, Melita) – Ivy Perkins (GC); Reserve Grand Champion (sponsored by Deloraine Coop) – Kyleigh Magotiaux (T).

Homegrown Steer Class: 1st (sponsored by Raynor Contracting- jacket) – Kyleigh Magotiaux (T); 2nd (sponsored by Grand Clairiere Club-duffle bag) – Connor Murray (T).

Champion Steer Class: Grand Champion (sponsored by Taylor Auctions) – Kyleigh Magotiaux (T); Reserve Grand Champion – Connor Murray (T).

Steer Weight Class Group 1: (cash prizes) 1st Erica McNish (T); 2nd Riley Whithome (T); 3rd Aiden Jasper (GC).

Steer Weight Class Group 2: (cash prizes) 1st Connor Murray (T); 2nd Ethan Jasper (GC); 3rd Makayla Duthie (T).

Steer Weight Class Group 3: (cash prizes) 1st Kyleigh Magotiaux (T); 2nd Peyton Boulanger (GC); 3rd Foster Perkins (GC).

Cloverbud Judging Junior: (sponsored by Melita Lions Club): 1st Fergie Bertholet (GC), 2nd Ally Goforth (T), 3rd Brody Jasper (GC).

Cloverbud Judging Senior: (sponsored by Arthur ED Ag Society): 1st Brooklyn Raynor (T), 2nd Griffin Bertholet (GC), 3rd Frankie Raynor (T).

Beef Judging Junior: (sponsored by Ken & Judy Wray): 1st Monty Forbes (T), 2nd Ivy Perkins (GC), 3rd Dylan Morrison (GC).

Beef Judging Intermediate: (sponsored by Sweet Grass Ranch): 1st Emma Falconer (GC), 2nd Foster Perkins (GC), 3rd Peyton Boulanger (GC).

Beef Judging Senior: (sponsored by Delmar’s Hardware): 1st Autumn Kirkpatrick (T), 2nd Conner Murray (T), 3rd Aiden Jasper (GC).

Beef Herdsman Award (sponsored by Melita Town Tire & Auto): Jasper family – Ethan, Aiden & Louelle.

General Proficiency Award (sponsored by John & Fran Dickinson): Sara Renwick (CWTR).

Livestock Gold Watch Award (sponsored by Cargill Grain): Kallie-Jo Marsh (T).

Multipurpose Gold Watch Award (sponsored by N.M. Paterson & Sons): Makayla Murray (Pierson Pathfinders/Coulter Western Trail Riders).

© Melita New Era